1. HABERLER

  2. HABER

  3. 16 Temmuz Gençlik Hareketi Gaziantep’te...
16 Temmuz Gençlik Hareketi Gaziantep’te...

16 Temmuz Gençlik Hareketi Gaziantep’te...

başta İstanbul olmak üzere ülkenin çeşitli şehirlerinden yola çıkan 16 Temmuz Gençlik Hareketi Gaziantep’e ulaştı.

16 Temmuz 2011 Cumartesi 11:57A+A-

Suriye halkıyla dayanışmak için başta İstanbul olmak üzere ülkenin çeşitli şehirlerinden yola çıkan 16 Temmuz Gençlik Hareketi Gaziantep’e ulaştı.

İstanbul’dan yola çıkan otobüslere Hamza el-Hatip, Furkan Doğan, Meryem gibi isimler verildi. Yol boyunca otobüslerde marşlar, sloganlar ve dualarla ilerleyen gençler Gaziantep’e ulaştılar. Gençler buradan Kilis’e giderek Suriye sınırında çeşitli etkinlikler düzenleyecekler.

16temmuz-genclik-hareketi_kilis01.jpg

16temmuz-genclik-hareketi_kilis02.jpg

Hakan Albayrak, bugünkü yazısında kendisinin de yer aldığı 16 Temmuz Gençlik Hareketi'nin Suriye sınırında yapacağı protestoyu yazdı:

Selamun aleykum Gaziantep ve Kilis, biz geldik

Hakan Albayrak / Yeni Şafak

Sevgili Gaziantepliler, Sevgili Kilisliler; sabah-ı şerifleriniz hayrolsun. 16 Temmuz Gençlik Hareketi'nin düzenlediği Suriye etkinlikleri için Türkiye'nin dört bir yanından size misafir geldik. Bugün saat 10:00'da Gaziantep Üniversitesi'nin bitimindeki Burç Kavşağı'nda toplanıp Kilis Öncüpınar Sınır Kapısı'na hareket edeceğiz ve saat 12:00 itibarı ile Suriye sınırında kanlı Baas diktatörlüğünü protesto edip devrimci Suriyeli kardeşlerimize selam yollayacağız inşaallah. Siz de bize katılacaksınız, değil mi?

Bekliyoruz.

ŞAM-İSTANBUL KURTULUŞ KÖPRÜSÜ

Biz Gaziantep ve Kilis'te Suriye Devrimi'ni selamlamak için toplanırken, devrimin temsilcileri de Şam ve İstanbul'da "Suriye Milli Kurtuluş Konferansı" için toplanacaklar. İki kardeş şehirdeki toplantılar aynı konferansın iki ayağını teşkil edecek. Canlı yayın vasıtasıyla Şam'daki katılımcılar İstanbul'dakileri, İstanbul'daki katılımcılar da Şam'dakileri görebilecekler ve duyabilecekler.

Bu konferans, bazı Suriyeli rejim muhaliflerinin daha evvel Antalya ve Şam'da düzenlemiş oldukları toplantılardan farklı. Antalya'daki toplantıya katılanlar daha ziyade muhaceretteki muhaliflerdi. Devrimi destekleyen ama devrimi temsil etmeyen kimseler. Zaten kendileri de yayınladıkları sonuç bildirgesinde bunu ifade ettiler. Şam'daki toplantı da doğrudan doğruya devrimcilerin değil, devrimi destekleyen entelektüellerin toplantısıydı. "Akan kanı nasıl durduracağız?", "Kışkırtılan kardeş kavgasının (mezhep çatışmalarının) önüne nasıl geçeceğiz?", "İstibdat rejiminden nasıl kurtulacağız?", "Suriye toplumunun bütün kesimlerini tatmin edecek bir düzeni nasıl kuracağız, yeni devletin esasları neler olacak?" gibi soruların cevaplanmaya çalışılacağı Suriye Milli Kurtuluş Konferansı'nda ise devrimciler (Der'a'da, Hama'da, Humus'ta, Deyrizzor'da... kitleleri yönlendirenler, rejim aleyhtarı gösterileri organize edenler) bizzat yer alacaklar. Tabii, 'sahada' bulunmamakla beraber devrim hareketine destek veren alimler, aydınlar, kanaat önderleri, farklı toplumsal kesimlerden temsilciler de konferansta hazır bulunacaklar. Sünni, Alevi, Şii veya Dürzi... Arap, Kürt, Türkmen veya Süryani... Müslüman veya Hıristiyan... "Ben bu rejime karşıyım, işkence ve cinayetlere tahammül edemiyorum, hürriyet ve adalet istiyorum" diyen herkes davet edilmiş.

Suriye Milli Kurtuluş Konferansı şimdiden hayırlı olsun.

 

HABERE YORUM KAT