1. YAZARLAR

  2. Hakan Albayrak

  3. 16 Temmuz Gençlik Hareketi Beyannamesi
Hakan Albayrak

Hakan Albayrak

Yazarın Tüm Yazıları >

16 Temmuz Gençlik Hareketi Beyannamesi

A+A-

Hürriyet ve adalet istedikleri için üzerlerine kurşun yağdırılan Suriyeliler "Türkiye, Türkiye" deyip duruyorlar, ama Türkiye kamuoyundan Baas diktatörlüğünün katliamlarına karşı güçlü bir ses henüz yükselmedi.

Utanç verici bir durum...

Sevgili Adem Özköse, sevgili Samet Doğan ve arkadaşları, bizi bu utançtan kurtarmak için "16 Temmuz Gençlik Hareketi"ni başlattılar.

Aşağıda, bu hareketin "manifesto"sunu (beyannamesini) okuyacaksınız.

Okumakla kalmayıp gereğini yapmanız / yapmamız dileğiyle...

* * *

16 TEMMUZ GENÇLİK HAREKETİ MENİFESTOSU:

Suriye'de 48 yıldır iktidarda olan baskıcı yönetime karşı gençlerin öncülüğünde Suriye halkı ayaklandı. Der'a şehrinde 15 Mart 2011 tarihinde başlayan protesto gösterileri ülkenin dört bir tarafına yayıldı. Yüzbinlerce insan "hürriyet" diyerek sokaklara indi. Baas yönetimi halkın hürriyet talebine sert bir şekilde müdahale ederek, resmi rakamlara göre şu ana kadar 3000'den fazla insanı katletti. Hayatını kaybedenler arasında 90 tane de çocuk var.

Suriye'de her geçen gün ölü sayısı artıyor. Baas yönetimi Suriyeli kardeşlerimizi sadece hürriyet istedikleri için sistematik bir soykırıma tabi tutuyor. Türkiye'nin yanı başında adeta yeni bir Srebrenitsa yaşanıyor.

Türkiyeli gençler olarak yaşanan bu vahşete seyirci kalmamak adına 15 Temmuz'da Türkiye'nin dört bir tarafından hareket edip, 16 Temmuz'da Hatay'da olacağız. Suriyeli kardeşlerimize destek için sınırlara dayanacağız. Suriye'deki vahşetten kaçıp Türkiye'ye sığınan misafirlerimizi ziyaret edeceğiz. Kardeşlerimizin acılarını bir nebze olsun dindirmek için elimizden geleni yapacağız. Bir asır evvel aramıza çizilen ve zihinlerimize psikolojik barikatlar

kuran sınırların bir önemi olmadığını dile getireceğiz. Sınırların değil, kalplerin bir anlamının olduğunu haykıracağız.

Dünya tarihine baktığımızda her bir özgürlük hareketinin gençlerin omuzlarında yükseldiğini görüyoruz. Suriye'deki özgürlük ateşini Der'alı çocuklar yaktılar. Türkiyeli gençler olarak bizler, Suriyeli kardeşlerimizin sadece bayramlarda değil, bu zor günlerinde de yanlarında olduğumuzu göstereceğiz. Suriyeli kardeşlerimizin mutluluklarını paylaştığımız gibi, acılarını da paylaşacağız. Onların yalnız olmadığını tüm dünyaya ilan edeceğiz.

Ortadoğu'nun yolunu Ortadoğu halkları çizer.Bizler de bu coğrafyanın bir parçasıyız. Ve Ortadoğu'nun kaderine Türkiyeli gençler olarak biz de ortak olacağız. Dengeler adına değil, insanlık adına hareket edeceğiz.

16 Temmuz 2011 Cumartesi günü seni de sınırlara dayanmak için Hatay'a bekliyoruz. Unutma, birileri aramıza sınır koyabilir ancak hayallerimize asla sınır koyamazlar.

* * *

16 Temmuz Gençlik Hareketi ile irtibat için:

Fatih Kaşcıoğlu
0534 356 37 57
16temmuzgenclikhareketi@gmail.com

YENİ ŞAFAK 

YAZIYA YORUM KAT