1. HABERLER

  2. HABER

  3. 14 Saatlik Gergin Duruşma
14 Saatlik Gergin Duruşma

14 Saatlik Gergin Duruşma

Üniversite öğrencisi Ali İsmail Korkmaz'ın, Eskişehir'deki Gezi Parkı odaklı eylemde darbedilerek hayatını kaybettiği iddiasıyla açılan davanın Kayseri'deki 14 saatlik ilk duruşması sona erdi. Duruşma 12 Mayıs'a ertelendi.

A+A-

Üniversite öğrencisi Ali İsmail Korkmaz'ın, Eskişehir'deki Gezi Parkı odaklı eylemde darbedilerek hayatını kaybettiği iddiasıyla açılan davanın Kayseri'deki ilk duruşması sona erdi.

Kayseri 3. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmada, mahkeme heyeti tutuklu sanıkların, tutukluluk halinin devamına karar verirken, tutuksuz yargılanan polis memuru Y.A’nın tutuklanma talebini ise reddetti.

Dava 12 Mayıs'a ertelendi. 5 kez ara verilen duruşma yaklaşık 14 saat sürdü.

Anne Emel Korkmaz duruşma salonunda

Salon yetersizliğinden dolayı eski adliye binasındaki 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nde saat 09.15'te başlaması gereken duruşma, yoğunluk nedeniyle saat 10.00'da başladı.

Ali İsmail Korkmaz'ın annesi Emel Korkmaz, adliye salonuna girerken avukatlar ve salondakiler tarafından alkışlandı.

Elinde oğlunun fotoğrafını taşıyan Korkmaz, ağlayarak "İsmailimi de getirdim" dedi.

Oğlunun fotoğrafını sanıklara gösteren anne, "Nasıl kıydınız Alime, annenizin yüzüne nasıl bakıyorsunuz? Bu çocuk size ne yaptı, çocuklarınızı mı dövdü?" diye sordu.

Sanıkların etrafındaki polislere de tepki gösteren anne Korkmaz, "Koruyun arkadaşlarınızı, yüzümüze bakmasınlar. İsmailimi değil Alimi getirdim" diye konuştu.

Duruşmada, 5'ü tutuklu 8 sanık ile taraf avukatları hazır bulundu. 

Bu arada Ali İsmail Korkmaz'ın ailesine destek vermek amacıyla 300'e yakın avukatın duruşmayı izlediği öğrenildi. 

Duruşmaya ara verildi

Salondakiler, üzerinde silah bulunduğu iddia edilen ve kendisinin uzman çavuş olduğunu belirten kişi ile sivil polis olan iki kişiyi üstlerinde silah olduğu gerekçesiyle linç etmeye çalıştı.

Sivil polisler, salondaki milletvekillerini koruma amacıyla salonda olduklarını dile getirirken, daha sonra dışarıya çıkarıldı.

Mahkeme heyeti, kimlik tespiti yapılması için duruşmaya ara verdi.

Duruşmayı, CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün, CHP Eskişehir Milletvekili Süheyl Batum'un yanı sıra bazı milletvekilleri de takip etti.. 

Güvenliği 500'ü il dışından olmak üzere 2 bin 30 polis, 3 TOMA, 1 panzer ve Emniyet Genel Müdürlüğüne ait bir helikopter sağladı.

Anne Korkmaz: "Çocuğuma bunu yapanlar çocuklarına bakamayacak hale gelecek"

Ali İsmail Korkmaz'ın annesi Emel Korkmaz, adliye bahçesinde gazetecilere yaptığı açıklamada, oğlunun öldürülmesine karışanların kimsenin yüzüne bakamayacak hale geleceğini söyledi.

"Binlerce, milyonlarca Ali İsmail var" diyen anne Korkmaz, "Alişim küçücüktü. Ben onun büyüdüğünü, bu hale geldiğini fotoğraflarda gördüm. Saçını uzatırdı, her türlü hayatı seven bir çocuktu. Doğayı, dünyayı, insanları, hayvanları seven bir çocuktu. Benim oğlum çocuklara hayrandı. Çocuğuma bunu yapanlar bir gün çocuklarına bakamayacak hale gelecekler. Tüm dünya görecek bunu. Allah kimseye bu acıyı yaşatmasın" ifadesini kullandı.

Kormaz ailesinin avukatı Öngel: "Duruşmayı 300 avukatla izliyoruz"

Ali İsmail Korkmaz'ın aile avukatı Özgür Özlem Öngel, eski adliye binası önünde gazetecilere yaptığı açıklamada, şunları kaydetti:

"Güvensiz denilen Eskişehir'de 6 Ocak'ta yapılan ve hiçbir güvenlik sorunu yaşanmayan talimat duruşmasına 100'den fazla avukatla katılan bizler, Kayseri'deki duruşmayı 300 avukatla izliyoruz. Yolları kesseniz de yüzlerce kişiyle Kayseri'deyiz. Siz haksızlığı büyüttükçe biz daha kalabalık takip edeceğiz. Nereye saklamaya çalışırlarsa çalışsınlar onların saklamaya çalıştığı deliklerden adaleti bulup çıkaracağız."

Üzerinde silah bulunduğu iddia edilen kişinin ifadesi alındı

Duruşmada, üzerinde silah bulunduğu iddia edilerek salondakilerin üzerine yürüdüğü uzman çavuş İbrahim Karaman'ın mahkeme huzurunda ifadesi alındı.

Burdur 58. Piyade Alayı'nda görevli olduğunu anlatan Karaman, tutuklu sanıklardan Mevlüt Saldoğan'ın akrabası olduğunu ve yıllık izinde olduğu için duruşmayı takip etmek amacıyla Kayseri'ye geldiğini söyledi.

Üzerinde kesinlikle silah bulunmadığını ifade eden Karaman, kulaklarının ağır duyduğunu ve üzerine yürüyen kişilerin gözlüğünü kırdığını belirtti.

Mahkeme heyeti, ifadesi alındıktan sonra Karaman'ın duruşmayı izlemesine müsaade etti.

Öte yandan, üstlerinde silah bulunduğu ve milletvekillerini korudukları tespit edilen 2 polis memuru ise duruşma salonundan çıkarıldı.

Davada tutuklu yargılanan Mevlüt Saldoğan (polis), İsmail Koyuncu, Muhammet Vatanseven, Ebubekir Harlar ve Ramazan Koyuncu ile tutuksuz yargılanan Şaban Gökpınar, Hüseyin Engin ve Yalçın Akbulut hazır bulundu.

Validen tweet

Kayseri Valisi Orhan Düzgün de twitter hesabından yaptığı açıklamada, duruşma salonunda bazı kişilerin üzerinde silah bulunduğuna ilişkin bilgilerin doğru olmadığını bildirdi

Düzgün, "Duruşmayı izlemeye gelen avukatlardan birisi, salondaki izleyicilerden birinin cebindeki sert cismi (cep telefonu) silah sanmıştır" ifadelerini kullandı.

Mahkeme heyeti Korkmaz'ın ailesi dışındaki müdahillik taleplerini reddetti

Duruşmada, Çağdaş Hukukçular Derneği ve Özgürlükçü Hukukçular Derneği'nin yanı sıra Gezi Parkı odaklı eylemler sırasında hayatını kaybeden Ethem Sarısülük'ün ağabeyi Mustafa Sarısülük ile Abdullah Cömert'in ağabeyi Zafer Cömert de müdahil olma talebinde bulundu.

Sanıkların, aile dışındaki müdahillik taleplerini kabul etmemesi üzerine mahkeme heyeti, Korkmaz'ın ailesi dışındaki müdahillik taleplerini reddetti.

Kovaladığım kişi uzun boyluydu

Kayseri 3'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya katılan tutuklu sanık polis memuru Mevlüt Saldoğan, çok üzgün olduğunu belirterek, Ali İsmail Korkmaz'ın ailesine başsağlığı diledi.

Olay günü amirinin gözaltı yapmadan grubu dağıtmalarını istediğini anlatan Saldoğan, sokağa bu amaçla girdiklerini, kovaladıkları kişinin kesinlikle Ali İsmail Korkmaz olmadığını iddia etti.

Saldoğan, "Benim kovaladığım kişi uzun boyluydu. Ali İsmail Korkmaz ise kısa boyluymuş, görüntülerin iyi incelenmesini istiyorum. Şahsı yerden kaldırmak için ayağımın ucuyla hafifçe dürttüm. Kendisi yere oturup kalkmadığı için oradan ayrıldım. Şahıs ben ayrılırken arkamdan küfür etti. 'Lütfen yapma, ayıp. Erkek adama küfür yakışmaz' dedim. Şahsın çevredekileri daha fazla tahrik etmemesi için ayağımın ucuyla dürttüm. Bedenen zor kullandım. Öldürmek veya yaralamak gibi bir niyetim yoktu" diye konuştu.

Yıllık izindeyken tutuklandığını belirten Saldoğan, bu nedenle görüntüleri çok iyi izleme imkanı olmadığını, kendisinin müdahale ettiği kişinin Ali İsmail Korkmaz olmadığını savundu.

Saldoğan, avukatların bazı sorularına ise susma hakkını kullanmak istediğini belirterek cevap vermedi.

Tutuksuz sanık Başpolis Şaban Gökpınar ise "Ali İsmail diye tabir edilen şahsı hiç görmedim" ifadelerini kullandı.

Tutuksuz sanıklardan Yalçın Akbulut ile Hüseyin Engin de Ali İsmail Korkmaz'ı tanımadıklarını öne sürdü.

Mahkeme heyeti, ifadelerin ardından duruşmaya 40 dakika ara verdi.

Baba Şahap Korkmaz duruşma esnasında baygınlık geçirdi

Ali İsmail Korkmaz'ın annesi Emel Korkmaz, sanıklardan Ebubekir Harlar ifade verdiği sırada sanığı işaret ederek, "Oğlum da ağabeyinin düğününde böyle bir takım elbise giymişti" dedi. 

Korkmaz'ın babası Şahap Korkmaz ise duruşma esnasında baygınlık geçirdi. Salondaki doktorun müdahale ettiği Korkmaz, koluna girilerek salondan dışarıya çıkarıldı.

Hastaneye gittiğimizde tanıyamadık

Duruşmada söz alan maktulun babası Şahap Korkmaz, oğluna pusu kurulduğunu iddia ederek, ortada vahşice bir cinayetin bulunduğunu iddia etti.

Ali İsmail Korkmaz’ın olay günü birkaç darbe yedikten sonra kaçtığını, daha sonra yakalanarak ayak ve sopa darbeleriyle müdahale edildiğini savunan Korkmaz, şunları söyledi:

“Oğluma, ayakları ve sopalarıyla vurmuşlar. Vücudunun her yerinde morluklar vardı. Kafatasında iki kırık vardı, dişleri dökülmüş, gözleri ise mordu. Hastaneye gittiğimizde tanıyamadık. Bunu yapan insan değil vahşi bir yaratıktır. Ben yılanı öldürmek istediğimde, İsmail karşımda dururdu. Bir sivrisinek için annesi ile kuzeni ile tartışırdı o şekilde bir çocuktu Ali İsmail. 'Küfür etti' diyorlar, küfür etmiş olabilir ama o çocuğun kafasında iki kırık var, acılar içinde kıvranıyor, teşekkür mü etseydi? 19 yaşına kadar ben ona kötü söz söyleyip tokat bile atmadım. Onun da kimseye kötü sözü olmamıştır. Çocuklara her gün ders verir, huzurevini ziyaret ederdi. Kimsesizler yurduna kitap gönderirdi, yüreği iyilik dolu insandı. Sineğe, yılana kıyamayan bir insana vahşice saldırdılar.”

Baba Korkmaz, daha sonra mahkeme heyetine seslenerek, "Ellerinizi vicdanınıza koyup adaleti uygulayın, adil bir yargılama yapmanızı rica ediyorum. Alnımız ak, başımız dik, oğlumuzla gurur duyuyoruz” dedi.

Beni güldürdüler

Anne Emel Korkmaz ise oğluna 19 yaşına kadar bir tokat bile atmadığını kaydetti.

Oğlu Ali İsmail Korkmaz’ın insanlara karşı saygılı olduğunu belirten en ufak bir laneti bile diline almadığını belirterek, bu sırada sanık avukatlarına dönüp, “Savunma yapacaklarsa adam gibi savunma yapsınlar, yaptıkları savunma ile beni güldürdüler” dedi.

Oğlunun 68 gün boyunca hayata tutunmaya çalıştığını anlatan anne Korkmaz, elindeki fotoğrafı göstererek, “Engelli kardeşlerine kapak toplayan, köy okullarına kitap gönderen çocuktu. Ben oğlumu Eskişehir’e bu halde gönderdim, kefenle aldım. Oğlum eğitmen olup, iyi insanlar yetiştirecekti. O katilleri savunan avukatlar ellerini vicdanlarına koyup savunma yapsınlar.”

Annenin konuşması salonda uzun süre alkışlandı.

Savcı'nın tutuklama talebine ret

Savcı, mahkemeden tutuksuz yargılanan polis memuru Y.A’nın tutuklanması yönünde talepte bulundu. Diğer  sanıkların, tutukluluk halinin devamını istedi. 

Üniversite öğrencisi Ali İsmail Korkmaz'ın, Eskişehir'deki Gezi Parkı odaklı eylemde darbedilerek hayatını kaybettiği iddiasıyla açılan davanın Kayseri'deki ilk duruşması sona erdi.

Kayseri 3. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmada, mahkeme heyeti tutuklu sanıkların, tutukluluk halinin devamına karar verirken, tutuksuz yargılanan polis memuru Y.A’nın tutuklanma talebini ise reddetti.

Dava 12 Mayıs'a ertelendi. 5 kez ara verilen duruşma yaklaşık 14 saat sürdü.

Bir umut gördük

Ali İsmail Korkmaz'ın babası Şahap Korkmaz, duruşma sonrası adliye çıkışında yaptığı açıklamada, davanın Kayseri'ye getirildiğini ve Kayseri'de gerçeklerin görüldüğünü söyledi.

Aileyi sahiplenenlerin, unutmayan ve yanlarında duranların kendini gösterdiğini ifade eden Korkmaz, "Avukatlar görevlerini yüzde yüz yerine getirmiştir. Bizi savunan avukatların içlerinde insanlık hissi ve iyilik vardı, Yürekleri haksızlığa dayanmıyor onun için buradaydılar. Bizim yanımızda olan herkes onun için buradaydı, hepsine teşekkür ediyorum. Bugün burada katillerin yakalanması bir umut gördük, devamı da gelecek ve diğer hepsi de yargılanacaktır. İnşallah onlar da cezalarını çeker" diye konuştu.

Anne Emel Korkmaz da "Elbet bir gün katillerden hesap soracağız. Ali İsmail'e öyle bir hesap verecekler ki ben buna inanıyorum. Herkese yanımızda oldukları için teşekkür ediyorum" dedi.

Ailenin avukatlarından Ayhan Erdoğan, Ali İsmail Korkmaz'ın ciddi bir duruşması olduğunu belirterek şunları kaydetti:

"Sanıkların gerçekten kurtulma ümidinin olmadığı, delillerin faillerin kendileri olduğu ve kasten adam öldürmeyle ilişkili de ciddi delillerin olduğu mahkemede ortaya çıktı. Hatta tutuksuz sanıkların tutuklanması gerektiği konusunda en azından savcılık makamında bir intiba doğdu. Bizim kanaatimiz: savunma olarak mutlaka ve mutlaka bu yargılamanın sonunda buradaki faillerin hüküm giyeceği. Ancak bunlarla sınırlı kalacak değiliz. Bunları azmettirenler var. Bunları azmettirenlere ilişkin olarak da bizim yargılama sürecinde mutlaka çalışmalarda ortaya çıkarmak için çabamız olacak. Yine gerek Eskişehir Valisi, Eskişehir Emniyet Müdürü İçişleri Bakanı gerekse başbakanın bu olayda sorumluluğunu er veya geç ortaya koyacağız ve onları da mutlaka yargı önüne çıkartacağız. Düşüncemiz budur."

Ailenin diğer avukatı ve Çağdaş Hukukçular Derneği Genel Sekreteri Hüseyin Aslan ise Yaklaşık 4 parçadan oluşturulan bu davanın ilk duruşmasının görüldüğünü dile getirerek şunları belirtti:

"Bugün Türkiye'nin çeşitli illerinden İstanbul'dan, Ankara'dan, Eskişehir'den, Hatay'dan, Bursa Adana'dan ve Kayseri'den birçok meslektaşımız davayı izledi. 150'nin üzerinde avukat arkadaşımız bu davaya katıldı. Toplumsal muhalefet, çeşitli demokratik kitle örgütleri, avukat örgütleri, barolar bu davanın sahipsiz olmayacağını, nereye götürülürse götürülsün davanın takipçisi olacağını gösterdi."

Valilikten açıklama: 2 bin kişilik grup geldi

Üniversite öğrencisi Ali İsmail Korkmaz'ın, Eskişehir'deki Gezi Parkı odaklı eylemde darbedilerek hayatını kaybettiği iddiasıyla açılan davayı izlemek için, çeşitli illerden Kayseri'ye 38 otobüs ve 5 minibüsle 2 bin kişilik grubun geldiği bildirildi.

Kayseri Valiliğinden yapılan yazılı açıklamada, Gezi Parkı odaklı olayları destek amacıyla Eskişehir'de meydana gelen olayda yaşamını yitiren Ali İsmail Korkmaz'ın duruşmasının 3 Şubat 2014'te Kayseri'de eski adliye binasında yapıldığı anımsatıldı.

Dava ile ilgili Kayseri'ye, Ankara yolu istikametinden 32 otobüs 1 minibüs, Osman Kavuncu Bulvarı Zabıta bekleme noktasından 5 otobüs, 4 minibüs, Sivas yolu istikametinden 1 otobüs olmak üzere 38 otobüs ve 5 minibüs geldiği ve arama noktalarına gelen araçların 20-25 dakika içerisinde aramaları yapıldıktan sonra bekleme yaptırılmaksızın gönderildiği ifade edildi.

Söz konusu kişilerin saat 09.30 sıralarında gruplar halinde eski adliye binası önüne intikal ettiğinin belirtildiği açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"İl Emniyet Müdürlüğü tarafından güvenlik önlemleri kapsamında 2 bin 30 personel görevlendirilmiş, şehrin 4 giriş noktasında arama noktası oluşturularak eski adliye binası çevresinde gerekli güvenlik önlemleri alınmıştır. 3. Ağır Ceza Mahkemesinde saat 09.45'te başlayan duruşmayı, çok sayıda avukat, sanık yakınları, Ali İsmail Korkmaz'ın ailesi, milletvekilleri, STK temsilcileri ve basın mensupları izlemiştir. Ayrıca diğer illerden gelen 2 bin kişilik grup eski adliye binası önünde duruşmayı takip etmişlerdir. Alınan güvenlik önlemleri çerçevesinde, Ankara ve Niğde istikametinden ilimize girişte bulunan Pastırmacılar Parkı'nda oluşturulan arama noktasında, açılır kapanır demir cop ele geçirilmiştir. Cumhuriyet Meydanı eski adliye binası çevresinde oluşturulan arama noktasında, İstanbul'dan gelen grubun araması yapılırken görevli personele saldırılması sonucu 2 polis memuru başından ve elinden yaralanmıştır."

Davanın görülmesi esnasında duruşma salonu içerisinde silahlı bir şahsın bulunduğu bilgisinin alınması üzerine görevli personel tarafından olaya müdahale edildiği, şahsın salon dışına çıkartıldığı belirtilen açıklamanın devamında şunlar kaydedildi:

"Yapılan incelemede, İ.K. isimli şahsın tutuklu polis memurunun yakını olduğu, uzman çavuş olarak görev yaptığı, izinli olduğu dönemde yakınının yargılandığı duruşmayı izlemek üzere geldiği ve üzerinde silah bulunmadığı anlaşılmıştır. Mahkeme salonu içerisinde görevli bulunan 2 polis memuru, olay esnasında çıkan arbede de yaralanmıştır. Duruşma nedeniyle görevlendirilen emniyet personeli başta olmak üzere tüm personelimiz zaman zaman kendilerine yapılan tahrik edici davranışlara kapılmadan azami özen ve sabırla görevlerini ifa etmişlerdir. Mahkeme tarafından duruşma sonunda verilen kararda, tutukluların tutukluluk hallerinin devamına, diğer sanıkların tutuksuz yargılanmasına, davanın 12 Mayıs 2014'te görülmesine karar verilmiştir."

Muhabir: Musa Özyürek/Emrah Yaşar

AA

HABERE YORUM KAT