1. HABERLER

  2. HABER

  3. 13 Yıllık Zulüm Son Buldu
13 Yıllık Zulüm Son Buldu

13 Yıllık Zulüm Son Buldu

28 Şubat sürecinde üniversite giriş sınavında başlatılan yasak, 13 yıl sonra son buldu. Yıllardır zulmedilen başörtülü adaylar, yapılan düzenlemenin ardından dün herhangi bir engelle karşılaşmadan sınava girdi.

28 Mart 2011 Pazartesi 01:01A+A-

Anasol-D hükümetinin, halkın iradesine müdahale edilen 28 Şubat darbe sürecinde başlattığı üniversite giriş sınavlarındaki başörtüsü yasağı 13 yıl aradan sonra son buldu. Yükseköğretim Kurumu'nun (YÖK) geçtiğimiz yıl Kasım ayında Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS) Kılavuzu'nda yer alan 'başı açık' ifadesi, 'yüzü açık' olarak değiştirilmesinin ardından dün yapılan ilk sınavda başörtülü adaylar herhangi bir engelle karşılaşmadan sınava girdi.

Sınavların yapıldığı binalara girişte adayların ve sınav görevlilerinin üstleri emniyet görevlileri tarafından arandı. Kılavuza göre; sınava girişte de sınava girecek adayın yüzünün, kimlik tespitini sağlayacak biçimde açık olmasının yeterli olduğunun altı çizilmişti. Sınav merkezlerinin girişlerinde başörtülü adayların kimlik tespitlerinde herhangi bir aksaklık yaşanmadı.

HABERE YORUM KAT

4 Yorum