1. HABERLER

  2. HABER

  3. "13 İlde 251 Kişi Gözaltına Alındı"
"13 İlde 251 Kişi Gözaltına Alındı"

"13 İlde 251 Kişi Gözaltına Alındı"

Başbakanlık Koordinasyon Merkezi, son yaşanan şiddet hadiseleri çerçevesinde IŞİDvePKK örgütlerine yönelik, 13 ilde eş zamanlı olarak düzenlenen operasyonlarda 251 kişinin gözaltına alındığını bildirdi.

A+A-

Koordinasyon Merkezi’nden yapılan yazılı açıklamada, Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlığında dün Çankaya Köşkü'nde yapılan Güvenlik Toplantısı'nda IŞİD’e yönelik bugüne kadar yurtiçinde yapılan operasyonların detaylı şekilde ele alındığı, mezkûr örgütün ülke içindeki faaliyetleri ve oluşturduğu tehdidin değerlendirilerek, bundan sonra alınacak ilave tedbirlerin kararlaştırıldığı belirtildi.

Eş Zamanlı Olarak 13 İlde Operasyon Yapıldı

Toplantıdaki değerlendirmede, 20 Temmuz Pazartesi Suruç'ta IŞİD örgütünce gerçekleştirilen ve 32 kişinin hayatını kaybetmesiyle sonuçlanan saldırının, PKK ve yan unsurlarıyla marjinal sol örgütlerince suistimal edildiğinin görüldüğü kaydedilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Örgütlerin verdikleri ilave talimatlar sonucunda birçok ilimizde kamu düzenini ve vatandaşın huzurunu bozmaya yönelik eylemler, korsan gösteriler yapılmış güvenlik güçlerimize yönelik silahlı eylemler gerçekleştirilmiş ve 5 güvenlik görevlimiz şehit edilmiştir.

Bu gelişmeler ışığında, devam eden soruşturmalar çerçevesinde; 24 Temmuz 2015 tarihinde Emniyet Genel Müdürlüğü birimlerince DAEŞ terör örgütü, PKK terör örgütü ve iltisaklı yapılanmalarla diğer marjinal sol örgütlere karşı yapılan çalışmalarda, terör örgütlerinin talimatları doğrultusunda kamu düzenini tehdit eden faaliyetlerde bulunan, vatandaşlarımıza ve güvenlik güçlerimize karşı silahlı eylem gerçekleştiren ve eylem hazırlığı içinde olduğu değerlendirilen çok sayıda kişiye yönelik eş zamanlı olarak 13 ilde operasyon yapılmıştır. Bu kapsamda şu ana kadar terör örgütlerine mensup toplam 251 kişi gözaltına alınmıştır. Gözaltına alınanlar hakkında adlî süreç devam etmektedir.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti, dün olduğu gibi bugün de ayrım yapmaksızın DAEŞ terör örgütü, PKK terör örgütü ve diğer uluslararası terör örgütleriyle çok boyutlu mücadelede kararlıdır. Milletimizin huzuru ve güvenliği için her türlü tedbir alınmaktadır. Devam eden operasyonlara ilişkin bilgiler kamuoyuyla paylaşılacaktır."

HABERE YORUM KAT