1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. 122 Suriyeli Daha Türkiye Sınırını Geçti
122 Suriyeli Daha Türkiye Sınırını Geçti

122 Suriyeli Daha Türkiye Sınırını Geçti

Suriye'deki olaylardan kaçan, aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu 122 kişi Hatay'ın Karbeyaz köyü yakınlarından Türkiye'ye giriş yaptı.

08 Haziran 2011 Çarşamba 12:37A+A-

Gece geç saatlerde ilçeye bağlı Karbeyaz beldesi sınırına gelen, aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu 122 Suriyelinin bir süre bekledikten sonra Türkiye tarafına geçtikleri belirtildi.

Suriyeliler, daha sonra minibüslerle Türkiye Kızılayı tarafından nisan ayı sonunda Suriye'deki olaylardan kaçıp Türkiye'ye sığınanlar için Yayladağı ilçesinde kurulan çadır kente yerleştirildi.

Bu arada, Suriye'nin Türkiye sınırına yakın yerlerde çok sayıda Suriyelinin beklediği ve olası bir karışıklıkta bu kişilerin de Türkiye tarafına geçebilecekleri öğrenildi. Askerin de Suriye sınırı boyunca önlemlerini artırdığı kaydedildi.

SINIRDA BEKLEYEN SURİYELİLERE ANTAKYA HALKINDAN YARDIM

Hatay esnafı ve Güveççi köyü halkı, önceki gün Suriye'de yaşanan olayların ardından Türkiye sınırına gelen Suriyelilere yiyecek ve battaniye yardımında bulundu.

Önceki gün öğle saatlerinde Suriye'nin Cisr eş-Şuğur kentinde yaşanan çatışmalarda 120 polisin öldürülmesinin ardından misillemeden korkarak kaçan 200 kadar Suriyeli, Hatay'ın Yayladağı ilçesine bağlı Güveççi köyü sınırına geldi. Sınırdaki ağaçlar altında geceyi geçiren Suriyelilere askeri izinle Güveççi köyü halkı tarafından yiyecek ve battaniye yardımı yapıldı.

Hatay'ın merkez ilçesi Antakya'da da Halep Çarşısı esnafı, dün geceyi sınırda geçiren Suriyeliler için battaniye ve ekmek topladı. Şimdilik sadece battaniye ve ekmek götürdüklerini söyleyen çarşı esnafından Abdurrahman Sönmez, "Olayların başladığı ilk günden beri tedirginiz. Bizim Suriyelilerle ticari ilişkimizden fazla akrabalık ilişkilerimiz var. Onları bu zor günlerinde yalnız bırakamayız" dedi.

Bu arada, Suriye'deki olaylarda çeşitli yerlerinden yaralanan 34 Suriyelinin tedavileri Hatay'da sürüyor. Antakya Devlet Hastanesi'nde 20 ve Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi'nde 14 olmak üzere toplam 34 yaralının sağlık durumlarının iyi olduğu öğrenildi.

TAMPON GÜNDEMDE

İngiltere'nin önde gelen gazetelerinden Independent'ın Ortadoğu muhabiri Robert Fisk, geçen hafta Suriye'den yönelebilecek bir mülteci akınından kaygılanan Türkiye'nin Suriye topraklarında bir tampon bölge oluşturmayı planladığını yazmıştı. Fisk Türkiye'nin benzer bir sıkıntıyı Körfez Savaşı'nda Iraklı mültecilerin sınıra yığılmasıyla yaşadığını hatırlatarak, "Türkiye bu kez önlem alabilir" demişti.

HAFTA SONU 41 KİŞİ GELMİŞTİ

AFP'ye konuşan bir Türk diplomat da haftasonu 41 kişinin Türkiye sınırını geçtiğini bunlardan 20'sinin yaralı olduğunu ve tedavi altına alındığını söyledi. Diplomat sınırı geçerken Suriye tarafından açılan ateşte ağır yaralanan bir Suriyelinin de hayatını kaybettiğini belirtti.

Hatay'ın Yayladağ ilçesine kurulan Kızılay kampında 200 kadar Suriyeli mülteci kalıyor. 40 kadar Suriyeli de Türkiye'de tedavi altına alındı.

LÜBNAN'A 5 BİN KİŞİ SIĞINDI

Suriye'de Beşar Esad karşıtı gösteriler devam ederken, Baas rejimi gösterileri kanlı bir şekilde bastırmaya devam ediyor.

İloubnan'ın haberine göre Suriye'den Lübnan'da Nisan ayından bu yana en az 5 bin kişi sığındı.

İhvan'dan Suriye'de gösterilere destek

Öte yandan Müslüman Kardeşler hareketi tarafından yapılan açıklamada, Suriye'de 'barışçıl' gösterilerin desteklendiği ifade edildi.

El Kuds el Arabi Gazetesi'nin haberine göre, Londra merkezli Suriye Müslüman Kardeşler hareketi, ülkede gerçekleştirilen barışçıl gösterilerin desteklendiğini açıkladı.

Hareketin resmi sözcüsü Zahir Salim tarafından yapılan açıklamada, daha fazla özgürlük ve adalet adına Esad'a karşı Suriye'de gerçekleştirilen barışçıl gösterilere destek verildiği dile getirildi.

HABERE YORUM KAT