1. HABERLER

  2. HABER

  3. 12 Eylül’de ‘Hayır’ Dediler, İşkence Gördüler
12 Eylül’de ‘Hayır’ Dediler, İşkence Gördüler

12 Eylül’de ‘Hayır’ Dediler, İşkence Gördüler

Sakarya’nın Akyazı ilçesine bağlı Topağaç köyü sakinleri, 12 Eylül 1982 Anayasası’na “hayır” oyu verdikten sonra yaşadıkları sıkıntılı günleri unutmaya çalışıyor.

13 Eylül 2011 Salı 17:00A+A-

1982 Anayasası oylamasında sandık başına giden Topağaçlıların yüzde 80’i “hayır” oyu verince başlarına gelmeyen kalmadı. Kimileri sebepsiz yere gözaltına alınırken, bazıları ise köy meydanında silah zoruyla koşturuldu. Karşı karşıya kaldıkları baskılar karşısında çaresiz kalan kimi köylüler ise çareyi kör taklidi yapmakta veya ormanlık alanda saklanmakta buldu.

Köy sakinlerinden İhsan Başer (70), yaptığı açıklamada, 1982 Anayasası için yapılan oylamada kendisinin de “hayır” oyu verdiğini belirterek, sonuçların belli olmasının ardından zor günler geçirdiklerini söyledi.

Yaşanan acı dolu günleri unutmaya çalıştıklarını anlatan Başer, “Burada köy meydanında ellerimizden bağlayıp çeşitli askeri kışlalara götürdüler. Bizleri yok yere günlerce gözaltında tuttular. Çok sıkıntılı bir dönemdi. Sürekli askeri baskınlar yapılıyordu köyümüze. Bazı arkadaşlarımız ceza bile yedi” dedi.

“KORUNMAK İÇİN DEDEM KÖR TAKLİDİ YAPIYORDU”

Babası İhsan Başer gibi oylama sonrası kötü muamele gören 45 yaşındaki İbrahim Başer de çocuk yaşta karşılaştığı kötü muamelenin etkisinden kurtulmaya çalıştığını anlattı. Başer, o dönemde babasına ve dedesine yapılan kötü muamelenin kendisini yaraladığını kaydederek, “Dedem o yıllarda 85 yaşındaydı. Askerler onu köy meydanında görünce yere yatmasını söyledi. Dedem de ‘Gözlerim görmüyor’ dedi. Gözlükleri vardı kalın mercekli. Eline de bir baston almıştı. O muameleden kaçmak için kör taklidi yapıyordu. Zor da olsa kurtulmayı başarmıştı. Böyle bir ay kadar kör taklidine devam etti” dedi.

“KÖY OLARAK DAVA AÇMAYI DÜŞÜNÜYORUZ”

Topağaç Köyü Muhtarı Mustafa Başer ise oylamanın olduğu yıllarda babasının muhtar olduğunu ifade etti.

Başer, “hayır” oyu çıkmasının ardından ilk olarak babasının suçlandığına dikkati çekerek, “Çok kötü şeyler yaşadık. Gerekçe olmadan sağa sola silahlı askerler arkamızda koşturulmuştuk. Babam astım hastası, o haliyle gözaltına alınmıştı uzun bir süre. Yaşlı adamlara kötü muameleler yapıldı. O durumdaki insanları kollarından bağlayıp köy meydanında yerde yatırıyorlardı. Köy olarak darbelere yargı yolunun açılması bizleri mutlu etti. İmza toplayarak dava açmayı düşünüyoruz.” dedi.

Yeni Akit

HABERE YORUM KAT