1. HABERLER

  2. HABER

  3. 12 Eylül Suç Duyuruları 3 Aydır Bekliyor
12 Eylül Suç Duyuruları 3 Aydır Bekliyor

12 Eylül Suç Duyuruları 3 Aydır Bekliyor

12 Eylül darbecilerini koruyan geçici 15. madde anayasa değişikliğiyle kaldırıldıktan sonra başta darbe mağdurları olmak üzere Türkiye'nin dört bir tarafından Kenan Evren ve sorumlular hakkında suç duyurusunda bulunuldu.

17 Ocak 2011 Pazartesi 18:13A+A-

Başvuruların üzerinden yaklaşık 3 ay geçmesine rağmen darbeciler hakkında şimdiye kadar tek bir dava açılmadı. Yetmez Ama Evet Platformu, 78'liler Federasyonu, Mazlumder, Özgür-Der, Genç Siviller, İnsan Hakları Derneği gibi sivil toplum kuruluşlarının yanı sıra birçok siyasî parti şikâyetlerinin akıbetini merak ediyor. STK'lar ile siyasi parti temsilcileri savcılara yeniden başvuru yapacak. Kimi sivil toplum kuruluşları ise darbeciler hakkında işlem yapmayan savcıları şikâyet edecek.

Yetmez Ama Evet Platformu, 3 ay geçmesine rağmen soruşturmanın davaya dönüşmesini savcılara soracak. Platform üyelerinden Şenol Karakaş, referandumdan hemen sonra darbecilerin yargılanması için suç duyurusunda bulunduklarını ifade ediyor. Karakaş, "Buna rağmen bir gelişme olmadı. Platform olarak önümüzdeki günlerde bir araya gelip konuyu değerlendireceğiz. Soruşturmanın davaya neden dönüşmediğini ilgili savcılara soracağız. Bunun üzerine yeniden girişimlerimiz olacak. Davanın takipçisi olacağız." diyor.

78'liler Federasyonu Başkanı Nejat Kangal, anayasa değişikliğinin bir anlam bulması için darbecilerin yargılanması gerektiğini belirtiyor: "Ortada darbe gibi bir suç var. Failleri yargılanmadığı gibi korunuyor." Genç Siviller üyesi Turgay Oğur da başvurularıyla ilgili bir gelişme olmaması halinde konuyu yeniden gündeme getireceklerini söylüyor. Referandumda 'evet' çıkmasıyla darbecilerin vicdanlarda yargılandığını ifade eten Oğur, bunun hukuka da yansıması gerektiğini anlatıyor. Oğur, "Bugüne kadar şikâyetimizle ilgili bir gelişme olmadı. Böyle devam ederse biz de konuyu kendimizce gündeme getiririz." ifadelerini kullanıyor.

Tanju Özkaya / ZAMAN

HABERE YORUM KAT