1. HABERLER

  2. HABER

  3. 12 Eylül Davası Ertelendi
12 Eylül Davası Ertelendi

12 Eylül Davası Ertelendi

12 Eylül Davası'nın görüldüğü Ankara 12. Ceza Mahkemesi duruşmayı 12 Mart'a erteledi.

A+A-

7. Cumhurbaşkanı ve dönemin Genelkurmay Başkanı Kenan Evren ile Hava Kuvvetleri Komutanı Tahsin Şahinkaya'nın sanık olarak yargılandığı 12 Eylül davasının 20. duruşması, Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesi'nde saat 09.45'de görülmeye başlandı. BBP Genel Başkan Yardımcısı Remzi Çayır ve CHP İstanbul Milletvekili Süleyman Çelebi, duruşmayı takip edenler arasında yerini aldı. Müdahil ve sanık avukatlarının hazır bulunduğu duruşmada mahkeme başkanı, müdahillere söz hakkı vererek onları dinledi.

Cumhuriyet Başsavcısı daha önce sunduğu mütalaayı tekrarlayarak, 'Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni iskata veya vazifesini yapmaktan mene cebren teşebbüs' gerekçesiyle sanıklar hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istedi. Sanık avukatı Bülent Hayri Acar ise, "TBMM'de özel yetkili mahkemelerin kaldırılması kararı onaylandı. Kaldırılmış mahkemede savunma yapılmasına gerek yok" dedi.

Ara kararı açıklayan mahkeme başkanı, ağır ceza mahkemelerinin kaldırılması göz önüne alınarak yasanın Cumhurbaşkanı tarafından veto edilmesi ihtimali dikkate alınarak sanıkların savunmalarının hazırlanması için son kez süre verilmesine, 5 gün içerisinde dilekçe verilmesi ve savunmaların bu şekilde yapılacağının belirtilmesi durumunda sanıkların bulundukları yerle mahkeme arasında gerekli telekonferans sisteminin kurulması için Bilgi İşlem Dire Başkanlığı'na dilekçe yazılmasına, dosyanın incelemeye alınmasına ve duruşmanın bu nedenlerle 12 Mart günü saat 14.00'e ertelenmesine oybirliğiyle karar verildiğini açıkladı.

İHA

Etiketler :

HABERE YORUM KAT