1. HABERLER

  2. HABER

  3. 12 Eylül Darbesini 32 Yıldır Protesto Ediyor
12 Eylül Darbesini 32 Yıldır Protesto Ediyor

12 Eylül Darbesini 32 Yıldır Protesto Ediyor

12 bin gündür siyah giyinen 74 yaşındaki Malatyalı Şeyho Karakoç, "siyahlı" protestosunu bitirdi.

A+A-

 

12 Eylül darbesine ilişkin dava, ilginç bir protestoyu da sona erdirdi. Gördüğü işkenceleri ve cuntayı protesto etmek amacıyla 32 yıldır siyah renk kıyafet giyinen 74 yaşındaki Malatyalı Şeyho Karakoç, davanın başladığı gün özgürlüğü simgeleyen mavi gömlek giydi.

12 bin gündür şapkasından çorabına kadar karalara bürünen Karakoç, Kenan Evren ve Tahsin Şahinkaya mahkemeye gelip sanık sandalyesine oturursa bu kez de baştan ayağa beyazlara bürüneceğini söyledi.

Darbe sonrası Darende'ye bağlı Ağılbaşı köyünde gözaltına alınan Karakoç, dayak yediğini cezaevinde 60 gün işkence gördüğünü anlatıyor.

Soğuk havada, çırılçıplak halde kendilerine yat-kalk yaptırıldığını ifade eden Karakoç, "O günden sonra 'Kenan Evren' zihniyetini protesto etmeye ve 'bu zihniyet son bulana kadar beyaz giymemeye karar verdim." açıklamasını yapıyor.

32 yıldır hiç renkli kıyafet giymeyen Karakoç, Ankara Özel Yetkili Cumhuriyet Savcılığı'nın darbenin başladığı gün protestosunu kısmen sona erdirerek siyah gömlek yerine “özgürlüğü simgeleyen açık mavi gömlek” giydi.

"Sanık Sandalyesine Oturduklarında Baştan Aşağı Beyaz Giyeceğim"

Şeyho Karakoç, "Kenan Evren ile Tahsin Şahinkaya sanık sandalyesine oturursa baştan ayağa beyaz giyeceğim." diyor.

Darbenin birçok insanı mağdur ettiğini kaydeden Karakoç, "Tabii dava artık çekilen acıları dindirmeyecek. Ancak hiç olmazsa bundan sonra darbelere teşebbüs edilmeyecektir." diye konuştu. (CİHAN)

 

HABERE YORUM KAT