1. HABERLER

  2. HABER

  3. 11 İlde, 13 Bölge Mahkemesi Kuruldu
11 İlde, 13 Bölge Mahkemesi Kuruldu

11 İlde, 13 Bölge Mahkemesi Kuruldu

HSYK, kamuoyunda '3. Yargı Paketi' olarak bilinen yasa kapsamında kaldırılan özel yetkili ağır ceza mahkemeleri yerine görev yapacak mahkemeleri belirledi.

A+A-

HSYK, kamuoyunda '3. Yargı Paketi' olarak bilinen yasa kapsamında kaldırılan özel yetkili ağır ceza mahkemeleri yerine görev yapacak mahkemeleri belirledi. Buna göre, 11 ilde 13 mahkeme görevlendirildi. Söz konusu mahkemelerde Ergenekon, Balyoz ve KCK gibi davalarda görev alan hâkim ve savcılara görev verilmedi.

Haber: Metin Arslan, İzzettin Çiçek

Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK), kamuoyunda '3. Yargı Paketi' olarak bilinen yasa kapsamında kaldırılan özel yetkili ağır ceza mahkemeleri yerine görev yapacak mahkemeleri belirledi. Buna göre, İstanbul ve Diyarbakır adliyelerine ikişer olmak üzere Adana, Ankara, Antalya, Bursa, İzmir, Malatya, Erzurum, Samsun ve Van'a TMK kapsamında görev yapacak yeni terör mahkemeleri kuruldu.

HSYK'dan yapılan açıklamada, terör kapsamına giren suçlarla ilgili davalara bakmak üzere görevlendirilecek ağır ceza mahkemelerinin ve yargı alanlarının belirlenmesine ilişkin 9 Temmuz 2012 tarihli Adalet Bakanlığı teklifinin aynı gün Genel Kurul tarafından görüşüldüğü belirtildi. Teklifin kısmen değiştirilerek 11 yerde toplam 13 ağır ceza mahkemesinin bu kanundan kaynaklanan davalara bakmak üzere görevlendirilmesine karar verildiği bildirildi. Bu şekilde görevlendirilen ağır ceza mahkemelerinin yargı alanları coğrafi yakınlık, ulaşım imkânları ve iş durumları da dikkate alınmak suretiyle HSYK tarafından birden çok ili kapsayacak şekilde belirlendiği ifade edildi. Belirlenen 11 yerde görev yapan hakim ve cumhuriyet savcıları arasından; 13 ağır ceza mahkemesi başkanı, 26 özgürlükler hakimi olmak üzere hakim sınıfından 65, 11 cumhuriyet başsavcı vekili olmak üzere savcı sınıfından 80 yargı mensubu bu kanundan kaynaklanan suçların soruşturma ve kovuşturmasında görev almak üzere, söz konusu ihtisas mahkemelerinde yetkilendirildi. Görevlendirilen 11 cumhuriyet başsavcı vekilinden üçü, 13 ağır ceza mahkemesi başkanından biri, 69 cumhuriyet savcısından 29'u, 52 hakimden sekizi olmak üzere toplam 41'i bulundukları yerde Ceza Muhakemesi Kanunu (CMK) 250. madde ile yetkili ağır ceza mahkemelerinde görevli olanlardan seçildi. Geriye kalan 104 hakim ve cumhuriyet savcısı ise o yerlerde görev yapan diğer hakim ve cumhuriyet savcıları arasından atandı. Özel yetkili mahkemelerin görev yaptığı Adana, Ankara, İstanbul, İzmir, Malatya, Erzurum, Diyarbakır, Van'ın yanı sıra Antalya, Bursa ve Samsun'a TMK 10. maddesiyle hakim ve savcı görevlendirilerek mahkeme kuruldu. Mahkemelerin yargı alanları şu şekilde belirlendi: Adana: (Aksaray, Gaziantep, Hatay, Karaman, Kilis, Niğde, Osmaniye) Ankara: (Bartın, Bolu, Çankırı, Düzce, Karabük, Kastamonu, Kayseri, Kırıkkale, Kırşehir, Nevşehir, Yozgat, Zonguldak) Antalya: (Afyonkarahisar, Burdur, Isparta, Konya) Bursa: (Balıkesir, Bilecik, Çanakkale, Eskişehir, Kütahya, Yalova) Diyarbakır: (Batman, Bingöl, Mardin, Siirt, Şanlıurfa, Şırnak) Erzurum: (Ağrı, Ardahan, Artvin, Bayburt, Erzincan, Gümüşhane, Iğdır, Kars, Rize, Trabzon, Tunceli ilinin Pülümür ilçesi) İstanbul: (Edirne, Kırklareli, Kocaeli, Sakarya, Tekirdağ) İzmir: (Aydın, Denizli, Manisa, Muğla, Uşak) Malatya: (Adıyaman, Elazığ, Kahramanmaraş, Sivas, Pülümür ilçesi hariç Tunceli) Samsun: (Amasya, Çorum, Giresun, Ordu, Sinop, Tokat) Van: (Bitlis, Hakkari, Muş).

Ergenekon, balyoz hâkimlerine görev yok

Başta Ergenekon soruşturması olmak üzere, kamuoyunun yakından takip ettiği birçok soruşturmayı yürüttükten sonra özel yetkili mahkemelerden sorumlu İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekilliği'ne atanan Fikret Seçen'e bölge ağır ceza mahkemeleri kapsamında görev verilmedi. Yine MİT'çileri ifadeye çağırmasıyla gündeme gelen Özel Yetkili Cumhuriyet savcıları Sadrettin Sarıkaya, Bilal Bayraktar ile Balyoz darbe planı soruşturmasını yürüten Savcı Hüseyin Ayar'a bu kapsamda herhangi bir görevlendirme yapılmadı. 28 Şubat soruşturmasını başlatan ve Genelkurmay Özel Harp Dairesi'nin kalbi olarak bilinen kozmik odada arama yapan Mustafa Bilgili ile Kenan Evren'in yargılandığı 12 Eylül davası iddianamesini hazırlayan Kemal Çetin'e terörle mücadele savcılığı görevi verildi. İzmir Belediyesi'ne yönelik yolsuzluk soruşturmasını yürüten Birol Çingil, Eşref Bitlis ve faili meçhullere ilişkin soruşturmayı yürüten Mehmet Özgür, terör savcısı yapılmadı.

Bu arada İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Turhan Çolakkadı'nın, önümüzdeki günlerde emekli olacağı söylenen Aykut Cengiz Engin'in yerine İstanbul Bölge Adliye Başsavcılığı'na atanacağı iddiaları gündeme geldi. Çolakkadı'nın yerine ise Ankara Cumhuriyet Başsavcısı İbrahim Ethem Kuriş'in getirileceği öne sürüldü. Ancak HSYK kaynakları, bu bilgiyi doğrulamadı.

ZAMAN 

HABERE YORUM KAT