1. HABERLER

  2. HABER

  3. 11 Eylül Sanığı Guantanamo'da Yargılanacak!
11 Eylül Sanığı Guantanamoda Yargılanacak!

11 Eylül Sanığı Guantanamo'da Yargılanacak!

11 Eylül saldırılarının en önemli sanığı olduğu iddia edilen Halid Şeyh Muhammed, Guantanamo Üssü'nde askeri yargıçlar tarafından yargılanacak

05 Nisan 2011 Salı 12:19A+A-

ABD Adalet Bakanı Eric Holder davanın New York'ta görülmesini önermişti. Ancak bu girişim büyük bir tepki ve muhalefetle karşılaşınca, Beyaz Saray geri adım atmak zorunda kaldı.

ABD Adalet Bakanı Eric Holder, düzenlediği basın toplantısında, "Artık bu yargılamayı daha fazla erteleyemeyiz" dedi.

Kongre'ye sert eleştiriler

ABD Başkanı Barack Obama, ABD Kongresi'ni Küba'daki Guantanamo Üssü'nde bulunan tartışmalı denetim merkezinin kapatılmasını ve zanlıların sivil mahkemelerde yargılanmasını engelleyerek, ulusal güvenliği tehlikeye atmakla suçlamıştı.

Holder da zanlıların sivil mahkemelerde yargılanması önerisini güçlü ifadelerle savunmaya devam etti. BBC'de yer alan habere göre Adalet Bakanı, mevcut ceza ve cezaevi sistemi kapsamında mahkum olmuş yüzlerce kişinin tutulduğunu belirterek, Guantanamo tutsaklarının sivil yargı sistemine aktarılması çabalarının süreceğini kaydetti.

Holder, Muhammed ve diğer sanıkların davası nerede görülürse görülsün, ölüm cezası isteminde bulunulabileceğini kaydetti.

Holder yönetimi sivil yargılamalar konusunda U-dönüşüne zorlayan Kongre karşısında ellerinin bağlı olduğunu; yönetime 'sağduyulu olmayan, dar görüşlü kısıtlamalar" getirildiğini söyledi.

Kongre, yargılamanın sivil mahkemelerde yapılmasının gerektireceği ek güvenlik finansman paketini engellemişti.

Obama, muhalefeti aşamayacağı ortaya çıkınca, Guantanamo Üssü'ndeki askeri mahkemelerin faaliyetlerini durduran kararını iptal etmek zorunda kalmıştı.

Beş sanığın özel askeri mahkemeye sevki, bazı çevreleri sevindirdi.

New York Belediye Başkanı, yargılamanın kentte yapılabilmesi için zaten kemer sıkılan bir ortamda "bir trilyon dolar" tutarında bir maliyetin gerekeceğini savundu.

New York'tan Demokrat Senatör Chuck Schumer, kararı "yanlış bir fikrin tabutuna çakılan son çivi" olarak niteledi.

ABD'nin şahin kanadını temsil eden Cumhuriyetçiler de kararı memnuniyetle karşıladı.

Sekiz Yıldır Guantanamo'dalar, İşkence Gördüler

19 eylemcinin dört yolcu uçağını Washington ve New York'taki hedeflerin üzerine düşürdüğü 11 Eylül saldırılarının 'mimarı' olmakla itham edilen Halid Şeyh Muhammed ise 2003 yılında Pakistan'da yakalanmıştı.

Muhammed 2007 yılında, Guantanamo Üssü'nde kendisine işkence yapıldığını ifade etmişti.

Daha sonra Muhammed'e 183 kez waterboarding denen ve boğulma hissi yaratan su işkencesi yapıldığı, CIA belgelerinde de doğrulanmıştı.

BBC'deki habere göre Amerikalı savcılar, 11 Eylül saldırılarının yanı 1993'te New York'ta Dünya Ticaret Merkezi'ne düzenlenen saldırı, Endonezya'nın Bali Adası'nda 2002'de bir gece kulübünün bombalanması ve Amerikalı gazeteci Daniel Pearl'ün öldürülmesi gibi olaylarda da Halid Şeyh Muhammed'in parmağının olduğu düşüncesindeler.

Diğer sanıklar ise Velid bin Attaş, Remzi Binalşib, Ali Abdülaziz Ali ve Mustafa Ahmed el Havsavi.

Açıklanan suç duyurusunda Muhammed'in uçak eylemcilerini küçük bıçak kullanmak konusunda eğittiği, Velid bin Attaş'ın cebinde bir bıçakla havalimanı güvenlik sistemlerini sınadığı gibi iddialar bulunuyordu.

Obama yönetiminin kapatılmasını istediği, ancak zanlıların gönderileceği yer konusunda bir türlü anlaşma sağlanamayan Guantanamo Üssü'nde hala 172 kişi var.

Bu sayı Obama 2009 başında göreve geldiğinde 245 idi.

HABERE YORUM KAT