1. HABERLER

  2. HABER

  3. 100 Kişilik Gemi Tsunamiye Kapıldı
100 Kişilik Gemi Tsunamiye Kapıldı

100 Kişilik Gemi Tsunamiye Kapıldı

Japonya'da 8,9 büyüklüğündeki depremin blançosu ağırlaşıyor. Ölü sayısıyla ilgili gelen rakamların oranı gittikçe büyürken en son 100 yolcusu olan bir geminin tsunamiye kapıldığı bildirildi.

11 Mart 2011 Cuma 15:38A+A-

Japonya'da, 8,9 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Türkiye saati ile sabah 07.46'da meydana gelen depremin yerin 24 km. altında meydana geldiği ve merkez üssünün Tokyo'nun 380 km kuzeydoğusu olduğu açıklandı.

Japon hükümeti ilk belirlemeler göre 32 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı. Pek çok kişinin kayıp olduğu bildiriliyor ve bu nedenle de ölü sayısının artmasından kaygı duyuluyor.

GEMİ DALGALARA KAPILDI

Deprem sonrasında oluşan tsunami dalgaları ülkenin kuzeydoğusunu vurdu. Sendai kentindeki limanı 10 metre büyüklüğündeki dalgalar yuttu. Reuters haber ajansı da en az 100 kişiyi taşıyan bir geminin ülkenin kuzeydoğusunda tsunami sularına kapıldığını açıkladı.

Pasifik Okyanusu'na kıyısı olan ülkelerde de tsunami alarmı verildi.

NÜKLEER SANTRALDE YANGIN

Deprem bölgesine yakın olan 4 nükleer tesis ve pek çok petrol rafinerisi kapatıldı. Ancak Kyodo haber ajansı kuzeydoğu Japonya'daki Onagawa nükleer santralinde yangın çıktığını açıkladı. yangının ana reaktörden ayrı bir alandaki türbinlerinde meydana gelen bildirildi. Japon hükümeti adına açıklama yapan kabine sekreteri Yukio Edano soğutma sisteminin çalışmaması nedeniyle acil müdahale sisteminin devreye sokulduğunu ve reaktörde sızıntının oluşmadığı açıkladı. Edano şu an için bir tehlikenin söz konusu olmadığını da belirtti.

LİMANLAR KAPATILDI

Reuter haber ajansı şiddetli depremin ardından Japonya'daki tüm limanların kapatıldığını duyurdu. Ülkenin kuzeyine yapılan hızlı tren seferleri durduruldu.Kısa sürelik elektrik kesintisinden sonra başkent Tokyo'ya elektrik verilirken kuzey bölgelerinde 4 milyon kişinin elektriği kesildi.

Japon televizyonları 80 bin ton yük taşıyan bir geminin battığını duyurdu. Ülkenin kuzeydoğusunda aralarında bir petrol rafinerisi de olmak üzere pek çok binada yangın çıktı.

JAPONYA BAŞBAKANI: HASAR BÜYÜK

Japonya Başbakanı Naoto Kan ise depremden sonra yaptığı açıklamada özellikle ülkenin kuzeyinde büyük hasar meydana geldiğini açıkladı. Hükümet sözcüsü Yukio Edano da deprem bölgesine askerlerin sefkedildiğini açıkladı. İlk aşamada 8 askeri uçak deprem bölgesine gönderildi.

7.1 BÜYÜKLÜĞÜNDE ARTÇI

Kaydedilen en büyük beşinci depremin ardından şiddetli artçılar meydana geldi. Deprem sonrasındaki ilk 3 saat içinde en büyüğü 7.1 şiddetinde olmak üzere 17 artçı artçı şok meydana geldi. Başka artçı şoklar da bekleniyor. Japonya'da çarşamba günü 7.3 büyüklüğünde bir deprem daha meydana gelmişti.

BİRLEŞMİŞ MİLETLER HAZIR

Birleşmiş Milletler de, 30 uluslararası arama kurtarma ekibibnin hazır olduğunu ve talep halinde Japonya'ya gidebileceğini açıkladı.

BM İnsani Yardım Koordinasyon Ofisi'nden (OCHA) Elisabeth Byrs, İsviçre'nin Cenevre kentinde basına yaptığı açıklamada, ''Bunun gibi olağanüstü durumlar için hazır durumdayız. 30 uluslararası arama ve kurtarma ekibi alarm durumunda, gelişmeleri izliyoruz ve gerekli olduğunda destek vermeye hazırız'' dedi.

Olağanüstü durumlarda felaketzedeleri bulmak ve tedavi etmek amacıyla görev yapan BM afet değerlendirme ve koordinasyon ekipleri sağlık birimi ve özel eğitimli köpeklerden oluşuyor.

NTVMSNBC

HABERE YORUM KAT