1. HABERLER

  2. HABER

  3. 1. Ordu Komutanı'na 74 Batı Çalışma Grubu Sorusu
1. Ordu Komutanına 74 Batı Çalışma Grubu Sorusu

1. Ordu Komutanı'na 74 Batı Çalışma Grubu Sorusu

28 Şubat soruşturmasında Ankara'da gizlice ifadesi alınan 1. Ordu Komutanı Orgeneral Yalçın Ataman'a Batı Çalışma Grubu'nun faaliyetleri konusunda 74 soru yöneltildi.

A+A-

Tahir Alperen / Yeni Şafak

28 Şubat darbesi soruşturmasında hafta sonu sürprizi yaşandığı ortaya çıktı. 1. Ordu Komutanı Orgeneral Yalçın Ataman'ın geçen Pazar günü Ankara Adliyesi'ne getirilerek 'şüpheli' sıfatıyla ifadesi alındı. Savcılık, tutuklama istemedi ancak adli kontrol hükümlerinin uygulanması talebiyle Ataman'ı mahkemeye sevk etti. Mahkeme'nin bu talebi reddetmesi üzerine soruşturmayı yürüten Savcı Mustafa Bilgili'nin en azından yurtdışı yasağı konması için bu karara itiraz ettiği öğrenildi.

BİLGİLİ BELGELERİ GÖSTERDİ

Edinilen bilgiye göre, görevdeki komutanın ifadesi için tatil günü seçildi. Orgeneral Yalçın Ataman geçtiğimiz Pazar günü büyük bir gizlilikle ifade için adliyeye getirildi. TMK 10. Madde ile Görevli Cumhuriyet Savcısı Mustafa Bilgili, Ataman'a '7 Nisan 1997 tarihli İrtica faaliyetler toplantısının tutanağı, Batı Çalışma Gurubu(BÇG) ana belgeleri ve Batı Eylem Planı belgelerini' gösterdi.

Ataman, 28 Şubat döneminde tuğgeneral rütbesindeydi. Genelkurmay Muhabere ve Bilgi Sistemleri Destek Komutanı olarak görev yapıyordu. Savcı, 'Batı Üst kurulu nedir? Uluslar arası kamuoyu oluşturma gurubu nedir, kimler tarafından oluşturulmuştur? BÇG faaliyetleri kapsamanda oluşturulan özel ve alternatif bir istihbarat ağından akan bilgiler ne şekilde değerlendirilmiştir? Analiz ve değerlendirmeler neticesinde kimlere yönelik ve ne tür faaliyetler icra edilmiştir?'şeklinde 74 soru yöneltildi. Ataman'ın ise hakkındaki suçlamaları reddettiği, BÇG ve kendisine gösterilen belgeler hakkında bilgisinin olmadığını söylediği öğrenildi. Orgeneral Ataman, ifadesinin ardından tutuklamaya sevk edilmedi. Savcı Bilgili, adli kontrol için mahkemeye başvurdu.

SAVCI ADLİ KONTROL İSTİYOR

Mahkeme, adli kontrol talebini reddederek dosyayı geri gönderdi. Savcı Bilgili'nin, bu karara itiraz ettiği belirtildi. Savcının en azından yurt dışı yasağı konulmasını talep ettiği öğrenildi. Ataman hakkındaki adli kontrole ilişkin taleplerin özgürlük hakimi tarafından neticelendirilmesi bekleniyor.

Orgeneral Ataman, 28 Şubat döneminde Tuğgeneral rütbesiyle Genelkurmay Muhabere ve Bilgi Sistemleri Destek Komutanı olarak görev yapıyordu.

HABERE YORUM KAT