1. HABERLER

  2. YORUM ANALİZ

  3. 1 Mayıs’ta En Anlamsız Eylem Hak-İş’e Nasip Oldu!
1 Mayıs’ta En Anlamsız Eylem Hak-İş’e Nasip Oldu!

1 Mayıs’ta En Anlamsız Eylem Hak-İş’e Nasip Oldu!

Taksim restleşmesi dolayısıyla dün İstanbul’da yüksek gerilime sahne olan 1 Mayıs eylemlerinin en gereksizi, en anlamsızı Hak-İş’e nasip oldu!

A+A-

HAKSÖZHABER

Hak-İş Konfederasyonuna mensup küçük bir grup, başlarında genel başkan yardımcısı Mustafa Torumtay olmak üzere yoğun kuşatma altındaki Taksim meydanına izinle girip, Atatürk anıtına çelenk bıraktı.

Tüm dünyada emekçilerin bayramı olarak bilinen ve ağırlıklı biçimde de sol-sosyalist hareketin dayanışma ve eylem günü olarak kutlanan 1 Mayıs’ı, sol kimlikli olmasa da bir işçi sendikasının kutlaması anlaşılabilir bir şey. Ne var ki, Hak-İş’in Taksim meydanındaki Atatürk anıtına neden çelenk koyma ihtiyacı hissettiğini doğrusu anlamak mümkün değil. İşçilerle, emekçilerle, emek dayanışmasıyla Atatürk anıtının ne alakası var?  

Hak-İş’in 1 Mayıs kutlamalarına katılıp, katılmaması; bu kutlamayı Taksim’de yapıp yapmaması hep tartışılabilir şeyler. Ama Hak-İş’in genelde düzen karşıtı yoğun bir ideolojik içerik taşıyan bir günü getirip “resmi tören” formatına sokmasının mantığını kabul etmek mümkün değil.

Sol sendika ve gruplar gibi Taksim sizin için de çok “müstesna” bir anlam ifade ediyorsa, gider “kutsal Taksim savaşları”na siz de katılırsınız! Ama ortalık savaş alanına dönmüşken, hususi müsaadeye mazhar bir örgüt olarak meydana çıkmak ve de çok anlamlı bir iş yapılıyormuş gibi davul zurna çaldırmak açıkçası çok komik bir görüntü olmuştur. Meydana çıkmanın gerekçesi olarak gerçekleştirilen eylem, yani Atatürk anıtına çelenk koymak ise komiklikten de öte saçmalamanın daniskasıdır! 

HABERE YORUM KAT

4 Yorum