1. YAZARLAR

  2. Ali İhsan Karahasanoğlu

  3. 1 katrilyonluk davada neler olacak?
Ali İhsan Karahasanoğlu

Ali İhsan Karahasanoğlu

Yazarın Tüm Yazıları >

1 katrilyonluk davada neler olacak?

A+A-

Bugün İstanbul 6. Vergi Mahkemesi’nde 1 katrilyonluk kamu alacağı ile ilgili davaların duruşması yapılacak.

Birbirinin kopyası, birden fazla dava söz konusu.

Ama vergi tahakkuk ettirilen şirket aynı: Doğan Yayın Holding.

Doğan Yayın Holding, medyada yer alan birçok gazete ve televizyonun sahibi bir şirket olmasaydı, bugün hemen hemen tüm medya organları, bu davayı manşet yaparlardı.

Kimisi, “Devletin vergi gelirinde umut!” der, davaların şirket aleyhine bitmesi durumunda bütçeye 1 katrilyon gireceğini anlatırdı.

Kimisi, “Büyük vergi kaçağının duruşması” der, ödenmeyen verginin nasıl gizlenmek istendiğinin ayrıntılarını ön plana çıkartırdı.

Kimisi de, “Vergi kontrolörlerinin ortaya çıkardığı katrilyonluk kaçak, hakim önünde” der, rekor miktardaki vergi kaçağı ile ilgili vergi kontrolörlerinin yazdıkları raporlardan uzun alıntılar yapıp, hakimlerin bu usûlsüzlüklerle ilgili ne karar vereceği hususunda tahminlerde bulunurlardı.

Ama söz konusu olan; medyanın hemen hemen yarısını elinde tutan DoğanYayın Holding olunca, göreceksiniz birkaç gazete dışında, hiç kimse duruşmayı haber yapmayacak. Duruşmadan önce hiç yapmayacak. Duruşmadan sonra da haber yapanlar birkaç tane ile sınırlı kalacak!..

Doğan Grubu’ndaki kalemşörler, zaman zaman çıkıp ahkâm keserler: “Bizim patronumuz, bize hiç karışmaz!”

Patronunuz size tabiî ki karışmaz.

Çünkü siz, patronunuzun ne istediğini, o söylemeden anlıyor ve gereğini zaten yapıyorsunuz!

Patronunuzun vergi kaçağı davasında gelişmeleri görmezden gelmeniz gerektiğini bildiğiniz gibi, patronunuzun lehine olması muhtemel haberleri de gayet iyi biliyorsunuz.

Örneğin, Doğan Yayın Holding’in, bundan önceki benzer olaylarda, mahkemeleri bile etki altına alacak nitelikte ne yayınlar yaptıklarını aktarayım da, gerçeği sizler de görmüş olun..

Sıradan bir örnek vereyim.

Tarih 4 Ocak 2000..

1999 seçimlerinde milletvekili seçilen; ancak Ecevit ile işbirliğine soyunan MHPGenel Başkanı Devlet Bahçeli’nin uslu ortaklığı sayesinde, başörtülü olduğu için TBMM’de yemin ettirilmeyen, daha sonra da vatandaşlıktan çıkarılan Merve Kavakçı’nın açtığı davanın duruşmasını, Hürriyet gazetesi bakın nasıl haber yapmış:

“Kavakçı’nın kader duruşması bugün”

Haber şöyle devam ediyor: “Türbanlı milletvekili Merve Kavakçı’nın siyasi kaderini çizecek duruşma, bugün Danıştay 10. Dairesi’nde yapılıyor.”

Bu kadarla da bitirmiyordu Hürriyet..

Haberin sonunda da, davanın reddedilmesi halinde olabilecek gelişmeleri, adeta “böyle yapın” dercesine haberleştiriyordu: “Kavakçı’nın davası esastan reddedilirse, Ankara DGM Başsavcılığı ifadesini alacak ve TCK’nın 312/2 maddesindeki ‘Halkı kin ve düşmanlığa tahrik’ suçundan dava açacak.”

Şimdi bu bir haber ise.. Gazetecinin görevi, bu davaları mutlaka haber yapmak ise..

Buyurun Doğan Yayın Holding gazeteleri.. 1 katrilyona varan, patronunuzla ilgili vergi mahkemesindeki bugünkü davayı da haber yapın bakalım...

Yapabilir misiniz?

Hiç mümkün değil.

Erbakan ile ilgili, uydurma iddialarla açılan davanın neticesinde, savcıyı baskı altına almak için “Bugün yakalama kararı çıkarılması bekleniyor” haberleri yapanlar da, bunlar değil miydi?!

Erbakan olursa, değil duruşmaları, dosyadaki en gereksiz gelişmeyi bile haber yaparlar..

Ama sıra kendi patronlarına gelirse, 1 katrilyon gibi rekor bir vergi davasının sonuçlanma duruşmasını bile gözlerden kaçırmaya çalışırlar!

İstedikleri kadar çalışsınlar.

Devir, eski devir değil artık.

Yaşanan çelişkileri, halk da görüyor.

Erbakan Hoca’nın, birkaç kuruşluk unutulmuş emlak vergisi borcunu; allayıp, pullayıp büyük bir olaymış gibi haberleştirenlerin, şimdi kendilerinin katrilyonluk vergi kaçağını nasıl gündemde tutmamaya çalıştıklarını, herkes görüyor, biliyor..

Bugünkü duruşmada, bakalım neler yaşanacak. Duruşma, Anayasal kural gereği aleni olacak mı? Vergi Dairesi adına duruşmaya katılan temsilci neler anlatacak? Doğan Yayın avukatı, müvekkilini nasıl savunacak? İzleyip öğreneceğiz!

VAKİT

YAZIYA YORUM KAT