1 Kasım Milletvekili Genel Seçimi'nin Kesin Sonuçları Açıklandı

12.11.2015 12:41
1 Kasım Milletvekili Genel Seçimi'nin Kesin Sonuçları Açıklandı
Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Sadi Güven, seçimlerin şeffaf, güvenli ve hızlı şekilde gerçekleştirildiğini belirterek, kesin seçim sonuçlarına göre, AK Parti'nin 317, CHP'nin 134, HDP'nin 59, MHP'nin 40 milletvekili çıkardığını bildirdi.

Güven, YSK'da düzenlediği basın toplantısında 1 Kasım'da yapılan 26. Dönem Milletvekili Genel Seçimi'nin kesin sonuçlarını açıkladı.

İl seçim kurulları, yurt dışı sandık sonuçları ve gümrük kapıları sandık sonuçlarına göre düzenlenen birleştirme tutanaklarının kurula ulaştırılmasının tamamlandığını ve kesin sonuçların tespitine karar verildiğini belirten Güven, böylece 1 Kasım 2015 Pazar günü yapılan 26. Dönem Milletvekili Genel Seçimi'nin sonuçlandığını söyledi.

Seçimin, yurt dışında 54 ülke, 113 temsilcilikte ve yurt içinde gerçekleştirildiğini aktaran Güven, seçim akşamı sandık sonuçlarının SEÇSİS aracılığıyla seçime katılan ve talepte bulunan 16 siyasî partiye oy verme işleminin sona ermesinden itibaren, seçime katılmayan ancak bu verilere ulaşmayı talep eden siyasî partilere ise seçim yasaklarının kaldırılmasından itibaren eş zamanlı sunulduğunu ifade etti.

Güven, siyasî partilerin bilişim uzmanlarının seçim akşamı SEÇSİS veri merkezine dâvet edilerek seçim sonuçlarını izlemelerinin sağlandığını aktardı.

Kurulun aldığı tedbirlerle geçen döneme göre vatandaşların daha az hataya düşmesinin sağlandığını belirten Güven, bu sayede geçersiz oyların da azaldığını vurguladı.

Sadi Güven, geçen seçimde “evet” mühürlerindeki olumsuzluklarla bu dönemde karşılaşılmaması açısından yeni “evet” mühürleri yaptırıldığını ve bu seçimde bunların kullanıldığını da söyledi.

Şu andan itibaren bütün vatandaşların kendilerinin oy kullandığı sandıklar dâhil olmak üzere tüm Türkiye sandıkları sonuç tutanaklarını ıslak imzalı olarak görebileceklerini belirten Güven, sandık sonuç tutanaklarının dayanağı olan sayım döküm cetveli ve sandık sonuçlarının birleştirildiği ilçe, il birleştirme tutanağının da görülebileceğini bildirdi.

Halk eğitim merkezleri aracılığıyla seçimlerde görev yapmak isteyenlere eğitim programı düzenlendiğini ve 7 Haziran seçimiyle birlikte yaklaşık 2 milyon kişiye eğitim verildiğini anlatan Güven, sandık kurulu başkanlarıyla bina sorumlularına oy verme günü seçime yönelik bilgilendirme maksatlı toplam 3 milyon 518 bin kısa mesaj gönderildiğini, bu mesajların sandık kurulu üyeleriyle paylaşıldığını kaydetti.

YSK olarak e-posta adreslerini seçmen sorgulama sayfasına kaydeden vatandaşlara seçim süreci hakkında bilgilendirme amaçlı e-posta gönderildiğini dile getiren Güven, bu dönemde yurt içi ve yurt dışında toplam 574 bin 469 kişiye seçimle ilgili bilgilendirme amaçlı e-posta gönderildiğini söyledi.

Seçim günü elektrik kesintisine ilişkin kurula herhangi bir itiraz yapılmadığının altını çizen Güven, ilçe birleştirme tutanaklarının alınması işlemlerini takip etmek isteyen siyasî partilerin aday ve müşahitleri, bağımsız adaylar ve müşahitleriyle ilçe seçim kurulundaki siyasî parti temsilcilerinin bu işlemleri daha rahat izleyebilmesi için projeksiyon cihazları kullanılarak, işlemlerin ilçelerde büyük ekranlara yansıtıldığını belirtti.

Başkan Güven, “Bu tedbirler ve eğitimle seçimler, şeffaf, güvenli ve hızlı şekilde gerçekleştirilmiştir. Kurulumuzca maddî hatanın düzeltilmesine ilişkin sonucu değiştirmeyen birkaç itirazın dışındaki tüm itirazlar reddedilmiştir. 26. Dönem Milletvekili Genel Seçimi sonucu siyasî partilerin çıkardıkları milletvekili sayısı, Adalet ve Kalkınma Partisi 317, Cumhuriyet Halk Partisi 134, Halkların Demokratik Partisi 59, Milliyetçi Hareket Partisi 40 olarak tespit edilmiştir.” diye konuştu.

Sadi Güven, yurt içi seçime katılım oranının yüzde 84.40, yurt dışı seçime katılım oranının ise yüzde 40.01 olduğunu bildirdi.

Yasa gereği TBMM Genel Kurulu'nun kesin seçim sonuçlarının açıklandığı günü takip eden 5. gün saat 15.00'te toplanması gerekiyor. Bu kapsamda, TBMM Genel Kurulu, 17 Kasım Salı günü toplanacak ve milletvekilleri yemin edecek.

1_kasim_kesin_sonuc.png

AA, Al Jazeera

Etiketler: ,
  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim