1. YAZARLAR

  2. Ali İhsan Karahasanoğlu

  3. 1.6 milyarı sildirdiler sıra 1 milyarda mı?
Ali İhsan Karahasanoğlu

Ali İhsan Karahasanoğlu

Yazarın Tüm Yazıları >

1.6 milyarı sildirdiler sıra 1 milyarda mı?

A+A-

Doğan grubuna kesilen 1 milyar TL’ye yaklaşan ceza ile ilgili günlerdir yazıyoruz. Belki sıkılanlar olabilir. Ama bence, değil günlerce, aylarca bile aynı konuyu yazsak, yine bu olayın hakkını vermiş olmayız. 1 milyar TL.. Dile kolay..

IMF’den alınacak 3-5 milyar dolar için, aylardır tartışıyoruz. TÜSİAD, “Aman, bir an önce bu borcu alalım” diye hükümeti sıkıştırıyor ha sıkıştırıyor!
Ki, o para karşılıksız da değil. Faiz ödemek şartıyla alınacak bir para.. Faizle alınacak bir borç olmasına rağmen, büyük bir nimetmiş gibi, işadamları her gün tantana yapıp, hükümeti suçluyorlar, "IMF ile ne zaman anlaşma yapılacak" diye!
Oysa Doğan grubuna kesilen ceza tahsil edildiğinde, devletin kasasına trink girecek bir para bu.. Geri ödemesi yok. Faizi hiç yok!
Dolayısı ile üç gün-beş gün yazıp bu cezayı unutursak, unutturursak, olan Türkiye’ye olacak!
Kazanan ise; ülkenin değerleri ile kavgalı durumdaki bir patron olacak!
Ve biz her gün bu konuyu yazmazsak, sizler her gün bu konuyu tartışmazsanız, sonunda ne olacak biliyor musunuz? Petrol şirketlerine kesilen 1.6 milyarlık (katrilyon lira) cezanın önce 300 milyona indirilmesi, sonra da hepten iptali gibi, bu ceza da silinip gidecek!
Şimdi hatırlayanınız var mı, içinde Doğan’ın sahibi olduğu POAŞ’ın da bulunduğu petrol şirketlerine iki sene önce kesilen 1.6 milyarlık (katrilyonluk) cezayı?
Eminim yoktur. Çünkü ben de, ancak notlarıma bakınca hatırlayabiliyorum.
O tarihte büyük sansasyona sebeb olan 1.6 milyarlık (katrilyonluk) ceza işlemi hakkında, büyük tartışmalar yaşanmıştı. En ısrarcı takibi, gazeteniz Vakit yapmıştı. Ama adamlar öyle usta ki, olayı öyle bir sinsi şekilde gündemden düşürdüler ki, biz dahi takip edemedik. Bize bile unutturdular, kesilen cezayı..
Nasıl yaptılar?
Adamlar uyanık..
İlk günden, hemen nihai kararı verdirmiyorlar..
Isıta ısıta veriliyor karar..
Önce, kamuoyunun tepkisini azaltmak için, kamuoyunun dikkatini dağıtıyorlar.. Ceza kararı ile ilgili, kenarından köşesinden, usuli açıdan bazı kararlar aldırıyorlar!
O tarihte, ceza işleminin küçük bir miktarı için yürütmeyi durdurma kararı verilmişti.
“Tamam” dedik, “Bu sefer ceza kararının küçük bir miktarı açısından durdurma verildi. Esas büyük miktar için iptal davası reddedilecek, devletin kasasına en az 1 milyar (katrilyon) para girecek” diye düşündük.
Ama aylar geçti, hatta yıllar geçti..
Önce gündemimizden düşürdüler, sonra konu unutulunca, kimsenin anlamadığı bir içerikle, cezanın iptaline karar verildiğini açıkladılar.
Hangi ceza idi, miktar ne kadardı, niçin iptal edildi, kimse anlayamadı.
Cezanın nasıl iptal edildiğini anlayamadığımız gibi, kapalı kapılar ardında, bu iptal için hangi görüşmeler yapıldı, onu da öğrenemedik.
Hatırlayın, 28 Şubat sürecinde, Meral Akşener’in açıkladığı ses kayıtlarında neler vardı?.
Doğan Yayın Holding yetkilisi, aynı zamanda patronun damadı olan M. Ali Yalçındağ, yine benzer bir dava için, Danıştay’da yetkili dairenin başkanı ile görüşmek istiyor, bunun için de araya, eskiden beri tanıdığı Danıştay Üyesi Ahmet Köksal’ı koyuyordu.
Danıştay Üyesi Ahmet Köksal beyefendi, telefonda görüştüğü damada, “bir işadamı ile bir hakimin mesafeli konuşması” tarzında değil, “iki tüccarın alışveriş sırasında yaptığı sohbette"ymiş gibi hitap ediyordu...
“Sen gel, ben de katılırım yemeğe” diyordu..
Sonrasında da, hangi kararlar alındı, ne cezalar iptal edildi, ne idari kararlar Doğan grubu lehine çevrildi, Allah bilir!
1.6 milyarlık cezanın iptali de önümüzde işte..
Bu ilişkileri kenarından köşesinden bildiğimiz için, Doğan Yayın Holding’e kesilen 1 milyara yakın son cezanın da akıbetinin benzer olabileceğinden şüpheleniyorum.
Şüphelendiğim için de, konuyu sürekli gündemde tutmaya çalışıyorum.
Şu da anlaşılmasın tabii ki.. Sırf Doğan grubuna karşıtlık olsun diye, ceza haksız da olsa tahsil edilsin arzusunda da değilim..
Ceza haksız ise, buyursunlar, yanlışlığı izah etsinler. Biz de destek verelim, cezanın iptali için.
Ama şu ana kadarki açıklamalar gösteriyor ki, cezanın haksızlığı bir yana, bugüne kadar bu tür usulsüz işlemleri bunlar sürekli tekrarlıyorlarmış! Onun için şaşırdılar. Onun için “Böyle ceza görülmemiş” diyorlar..
Biz konunun takipçisi olacağız. Sizler de bu konuyu gündemde tutun ki, devletin cebine girecek para, Doğan’ın kasasında kalmasın!

VAKİT

YAZIYA YORUM KAT